ارزیابی عملکرد نیروی انسانی (قسمت دوم)

شما اینجا هستید::///ارزیابی عملکرد نیروی انسانی (قسمت دوم)

چرا ارزیابی عملکرد کارکنان ضروری است

بنگاههای اقتصادی اغلب درک نادرستی از سیستم ارزیابی عملکرد کارکنان دارند و از همین رو این مقوله به اشتباه مدیریت می شود. شناخت نقش، اهداف، مزایا و مقاصد ارزیابی عملکرد کارکنان برای همه مدیران و کارفرمایان لازم است چرا که ارزیابی ها منتج به آگاهی از عملکرد سازمان می گردند. برای داشتن یک ارزیابی ارزشمند و موفق ، آماده سازی و ایجاد بستر مناسب بسیار ضروری است.

ارزیابی عملکرد کارکنان اساسا یک سیستم از فرآیندهای مختلف می باشد که برای ایجاد نیروی کار موثر و کارا با هم ترکیب می شوند تا بتواند سازمان را به اهداف مورد نظر خود برساند. به عبارت دیگر ارزیابی عملکرد کارکنان ، بررسی کارایی نیروهای یک سازمان محسوب می شود. شرکت های پیشرو یک سیستم ارزیابی کارکنان برای نیروهای خود دارند که در آن کارکنان به طور منظم و دوره ای ارزیابی می شوند.

ارزیابی عملکرد کارکنان به طور منظم به کارکنان یادآوری می کند که انتظارات کارفرما از آنها در محیط کار چیست. همچنین در اتخاذ تصمیمات در مورد اشتغال، ارتقاء، افزایش حقوق و اخراج نیروها مورد استفاده کارفرمایان قرار می گیرد.

برنامه ریزی اولین و مهمترین گام در فرایند ارزیابی عملکرد کارکنان به شمار می آید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان برای تعیین اهداف جدید بسیار ضروری است. کارآمد ترین کارکنان کسانی هستند که برای رسیدن به اهداف خود، بی وقفه تلاش می کنند.  تعیین اهداف قابل دستیابی در طول ارزیابی کمک می کند تا انگیزه کارکنان را افزایش دهد و آنها را قادر سازد تا با اعتماد به نفس بیشتری به کار و تلاش خود ادامه دهند. برای لزوم ارزیابی و بررسی عملکرد دلایل گوناگونی می توان برشمرد.

  • ارزیابی عملکرد کارکنان یک ابزار مفید برای کمک به سازمان ها جهت بررسی دقیق میزان آمادگی کارکنان موفق در قبول سهم بیشتری از مسئولیت در سازمان می باشد. در واقع ارزیابی عملکرد کارکنان نگاه مقایسه ای به چگونگی کارکرد، میزان آگاهی و دانش، نوآوری و سطح مشارکت فعلی نیروها در راستای اهداف و چشم انداز سازمان نسبت به گذشته آنها ارائه می کند. این مقایسه منعکس کننده امکان پذیرش مسئولیت های بیشتر توسط کارکنان می باشد.
  • نیروهای وفادار به سازمان، مدام در حال ارائه مهارت های خود هستند و بدین طریق ارزش بیشتری در سازمان ایجاد می کنند. البته این نیروها توقع دارند ارزش هایی که آنها برای سازمان ایجاد می کنند به نوعی جبران شود و متقابلا سازمان هم می خواهد از سرمایه گذاری روی استعدادهای بالای کارکنان خود با افزایش دستمزدها و پاداش ها اطمینان حاصل نماید که بررسی و ارزیابی عملکرد می تواند این ناحیه تاریک را روشن تر کند تا سازمان با یک بینش عینی و دقیق بتواند تصمیم درست را اتخاذ کند.
  • ارزیابی عملکرد کارکنان کمک می کند تا ضعف های آموزشی نیروها خواه کیفیت پایین آموزش و یا نیاز به آموزش های بیشتر آشکار شوند. ارزیابی عملکرد فرصتی مناسب و عالی برای صحبت در مورد اهداف و چشم انداز و حصول اطمینان از قرار داشتن نیروها در یک مسیر و برنامه ریزی برای دوره های آموزشی آینده می باشد.
  • شناسایی غفلت، نافرمانی، کم کاری و نقاط قوت و ضعف کارکنان از طریق ارزیابی عملکرد و پس از آن اقدام به رفع آنها برای بهبود وضعیت.

صاحبان کسب و کار باید لزوم استخدام کارکنان توانا، آموزش و تهیه ابزار لازم برای انجام وظیفه آنها را به خوبی بفهمند. برای حصول اطمینان از برآورده شدن انتظارات، نیاز به بررسی های سالانه خروجی ها، کارایی ها و نگرش نیروها در طول دوره استخدام آنها می باشد.

بیشتر بخوانید: قسمت اول این مقاله

ارزیابی عملکرد کارکنان - نیروی انسانی

به همان اندازه که کارفرمایان می خواهند از افزایش سرمایه خود اطمینان داشته باشند کارکنان هم می خواهند با ارائه خدمات وفادارانه در هر سال، دریافت های بهتری داشته باشند. کارفرمایان می بایست بر اساس شایستگی های فردی و عملکرد مالی شرکت تصمیمات و اقدامات جبرانی اتخاذ نمایند. ارزیابی عملکرد کارکنان کمک می کند تا مدیران و کارفرمایان بر اساس دستاورد و عملکرد مالی تشخیص دهند کدامیک از نیروها سزاوار دریافت پاداش و افزایش می باشد.

بیشتر بخوانید: خدمات تیم مشاوره مدیریت رسا در این زمینه

02126769603
توسط | ۱۳۹۷-۲-۲۱ ۱۷:۲۵:۰۳ +۰۰:۰۰ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۶|مقالات مدیریت, منابع انسانی|

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از صدر، کوچه سیمیاری، پلاک 6

تلفن: 02126769603 - 02122242997