استخدام نیروی فروش

شما اینجا هستید:://استخدام نیروی فروش

استخدام نیروی فروش

استخدام نیرو ، استخدام نیروی فروش – یکی از بزرگترین چالشهای منابع انسانی در سازمانهایی که با آنها در ارتباط بودیم، مشکل جذب و استخدام نیروهاست. برای اینکه جذب خوبی داشته باشیم باید زمان کافی به اینکار اختصاص دهیم و تخصص کافی در تحلیل افراد داشته باشیم. نیروی انسانی در سازمانها نقش مهمی را ایفا می کند. و در اصل درصد بالایی از موفقیت یک سازمان به استخدام و همچنین آموزش درست نیروها بستگی دارد.

استخدام نیروی فروش - جذب نیروی فروش - گزین نیروی فروش

یکی از سخت ترین و حساس ترین استخدام ها در سازمان ها، گزینش و جذب بازاریاب و استخدام نیروی فروش می باشد.  تیم بازاریابی و فروش شما کانال ارتباطی سازمان شما با بیرون می باشد و در واقع نماینده شماست. یک فروشنده ناتوان و کارنابلد می تواند چهره خوب یک سازمان معتبر را از بیرون تخریب کند و همینطور کار ورود دوباره به سازمان را هرچه سخت تر و دشوارتر کند و برعکس یک فروشنده مسلط و کارآمد میتواند تصویر حرفه ای و بسازایی از یک سازمان معمولی و کوچک بجا بگذارد.

در این سالهای مشاوره منابع انسانی خود سازمانهای زیادی را مشاهده کرده ام که در اثر استخدام نیروی فروش نا به جا، ضررهای زیاد ناملموسی را متحمل شده اند. از جمله این زیانها می توان به هدر رفت زمان آموزش به نیروی اشتباه و حقوق پرداختی به آنها اشاره کرد. که حداقل زیان یک استخدام اشتباه است.

استخدام نیروی فروش - جذب نیروی فروش - استخدام بازاریاب

اما زیانهای پنهان بیشتری هم وجود داند از جمله از بین رفتن اعتباری که یک سازمان به سختی و در گذر زمان کسب کرده است. یک فروشنده و بازاریاب ناکارآمد با رفتار نابه جا و تاثیر نامطلوبی که بر روی مشتری بالقوه شما می گذارد نه تنها مشتری را به فعل فروش سوق نمی دهد بلکه امکان نفوذهای بعدی را هم دشوارتر خواهد کرد و راه را به جای سختی خواهد کشاند. همیشه وقتی در یک سازمان شما در گیر چانه زنی و توجیه نیروی کار ناکارآمد خود هستید بدانید که شرکت رقیب شما با داشتن نیروهای توانمند در جال جذب و راضی کردن مشتریان قدیمی شما هستند و این یک نوع عقب ماندن و شکست برای سازمان شما محسوب میشود.

اما برای استخدام نیروی فروش و  جذب یک بازاریاب خوب و کارآمد چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟

جذب بازاریاب - استخدام نیروی فروش - استخدام بازاریاب

 1. مهمترین چیزی که برای شروع فرآیند جذب نیروی فروش لازم است مشخص کردن دقیق شرح وظایفی است که آن فرد باید انجام دهد.
 2. گزینه بعدی مهارت، تجربه و تخصصی است که یک فرد برای انجام این شرح وظایف باید دارا باشد. لیست کردن این موارد در جذب درست نیروی شما بسیار موثر می باشد.
 3. مشخص کردن شرایط، حقوق و مزایایی که برای این فرد در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: بازاریاب های موفق چه میکنند؟

بعد از انجام سه مورد بالا مرحله بعد تهیه فرم گزینش مورد نیاز جهت ارزیابی فرد مورد نظر میباشد:

 1. سوالات تخصصی جهت ارزیابی مهارتهای مورد نیاز برای بازاریابی
 2. تستهای هوش، هوش اجتماعی، زبان بدن، مذاکره،…
 3. فرم های اطلاعات شخصی
 4. فرم های اطلاعات شخصی

بعد از انجام این مرحله  اکنون زمان انتشار آگهی مناسب می باشد. متن آگهی باید ویژگی هایی داشته باشد؟

 • گویا و واضح باشد از آنچه ما به آن نیاز داریم
 • توانایی ها و تخصص های مورد نظر در آن قید شده باشد
 • خلاقیت در متن آگهی به جذب رزومه های بهتر به شما کمک خواهد کرد.
 • منبع ثبت آگهی با توجه به نوع سمت مورد نظر شما متفاوت است و برای هر ردیف شغلی آگهی شما باید در منبع درست خود ثبت شود تا بهترین و بیشترین خروجی را در دریافت رزومه داشته باشیم.

بعد از انجام مراحل بالا  رزومه های دریافتی باید با تکنیکهای مشخص و خاص خود بررسی شود و بهترین های آنها دعوت به مصاحبه و گزینش شوند که این مراحل را در مقاله های بعدی به تفکیک و کامل تر برایتان توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: تاثیر تیپ شخصیتی در فروش

02126769603
توسط | ۱۳۹۷-۲-۲۱ ۱۷:۲۵:۰۴ +۰۰:۰۰ شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۶|مقالات مدیریت|

در باره نویسنده :

از موسسین "مشاوره مدیریت رسا" مدیر اجرایی در "مشاوره مدیریت رسا" مشاور فروش و بازاریابی. مشاور منابع انسانی. دانش آموخته ارشد اقتصاد.

ثبت ديدگاه

تماس با ما

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از صدر، کوچه سیمیاری، پلاک 6

تلفن: 02126769603 - 02122242997