چالش نیروی انسانی

شما اینجا هستید::///چالش نیروی انسانی

چالش نیروی انسانی

چالش نیروی انسانی – تاثیر مستقیم بهبود و توسعه صنایع بر رفاه و آسایش جامعه بیانگر نقش انکار نشدنی صنایع در ایجاد جامعه ی ایده آل می باشد. مفهوم آن این است که لازمه ی داشتن جامعه ای پویا و  ایده آل بهبود وضعیت صنایع می باشد. وضعیت کنونی صنایع کشور چنگی به دل نمی زند و صاحبان صنایع با چالش ها و مشکلات عدیده ای از جمله کمبود نقدینگی، رکود بازار، سوء مدیریت، گردش سرمایه، نیروی انسانی، مقوله کیفیت، چالش صادرات، تورم و نرخ بهره بالا، رکود اقتصادی، بدهی های بانکی، مطالبات معوقه، بی ثباتی نرخ ارز، ناکارآمدی قوانین، عدم حمایت لازم، قدرت خرید پایین و … مواجه هستند.  هر یک از این چالش ها به تنهایی موضوعی برای بحث و گفتگو می باشند. در این مقاله ما به بررسی یکی از مهمترین چالش های جدی صنایع یعنی نیروی انسانی خواهیم پرداخت.

نیروی انسانی اساسی ترین ابزار مدیران صنایع

چالش نیروی انسانی - ابزار مدیران

مدیر هر سازمانی باید با برنامه ریزی های مناسب، از منابع گوناگونی که در اختیار دارد بهترین استفاده ممکن را بکند تا سازمان تحت نظارت وی از خروجی مطلوب برخوردار باشد. منابع انسانی بعنوان یکی از مهمترین منبع های تحت اختیار مدیران جزء مهمترین مباحث برنامه ریزی راهبردی شرکتها به حساب می آید.

منابع انساني با ارزشترين عامل توليد و مهمترين سرمايه هر سازمان محسوب می شود که اساسی ترین نقش در اعتلای نام سازمان و دستیابی به اهداف برنامه راهبردی شرکت را دارا می باشند. از این رو یکی از مهمترین برنامه ریزی ها در سازمانها ، ساماندهی و سازماندهی منابع انسانی می باشد.

ماهر سازی و کارآمد سازی نیروی انسانی از کلیدی ترین ابزارهای موفقیت سازمان ها در عرصه بازار، ایجاد مزیت رقابتی و پیشبرد کسب و کار می باشد که اغلب مدیران یا از آن غافل هستند و یا به طور جدی به آن توجهی نمی کنند.

مشکلات موجود در حوزه منابع انسانی نشان می دهد که صاحبان صنایع حساسیت این بخش را به خوبی حس نکرده و غفلت از آن باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه های زیاد به سازمان می گردد.

هدف اصلی از ارائه این مقاله جلوگیری از زیان های ناشی از نیروی انسانی با به حداقل رساندن چالش های موجود از طریق برشمردن مشکلات و ارائه راهکارهای عملی می باشد.

چالش نیروی انسانی - مشکلات منابع انسانی

مشکلات صنایع در بخش نیروی انسانی

شناسایی مشکلات نیروی انسانی کمک بسزایی به طرف کردن نقصان ها و ضعف ها و در نتیجه بهبود کسب و کار و دستیابی به اهداف سازمانی می کند. به طور کلی مشکلات صنایع در بخش نیروی انسانی شامل موارد زیر می گردد:

  • نیاز سنجی علمی برای تامین نیرو
  • شاخص های گزینش نیروی انسانی
  • برنامه ریزی در بخش منابع انسانی
  • نگهداشت نیروها و ریزش مدوام
  • آموزش های درون و برون سازمانی
  • وفادار سازی نیروی انسانی
  • فرهنگ و رفتار سازمانی
  • رابطه کارفرمایان و مدیران با کارکنان
  • مشکلات مالی

فرایند استخدام، نیاز سنجی علمی برای تامین نیرو و شاخص های گزینش نیروی انسانی

یک نگاه کلی به روند استخدامی در شرکت ها نشان می دهد که برای ورود نیروی انسانی به شرکت ها هیچگونه فرایندی تعریف نشده که این موضوع یکی از اصلی ترین عوامل چالش نیروی انسانی به شمار می رود. تعریف اصولی فرایند استخدام از ورود افراد ناکارآمد به سازمان جلوگیری می کند.

چالش نیروی انسانی و استخدام

تامین نیروی انسانی و استخدام نیروها نیازمند بررسی و نیازسنجی علمی و اصولی می باشد. استخدام نیروها بدون یک نیاز سنجی درست باعث ورود نیروهای ناکارآمد و یا قرار گرفتن نیروهای کارآمد در جایگاه نادرست و در نتیجه هرز رفتن توان نیروها و پتانسیل شرکت می شود.

آنچه باید به صورت جدی مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرد تعریف شاخص های گزینش نیروی انسانی بر اساس؛ ساختار، سایز، جایگاه، کسب و کار، چشم انداز، اهداف و نگرش سازمان خود می باشد تا بهترین گزینه های ممکن را جذب سازمان خود کنند.

اگر این مقاله را دوست داشتید، با خواندن مقاله استراتژی رقابتی چیست لذت بیشتری ببرید.

توسط | ۱۳۹۷-۲-۲۱ ۱۷:۲۵:۰۵ +۰۰:۰۰ مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۶|مقالات مدیریت, منابع انسانی|

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

تماس با ما

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از صدر، کوچه سیمیاری، پلاک 6

تلفن: 02126769603 - 02122242997